MTSW-104-06-T-S-100-003
Overview of MTSW-104-06-T-S-100-003
Part NumberMTSW-104-06-T-S-100-003
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-06-T-S-100-003 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-06-T-S-100-003
Specification of MTSW-104-06-T-S-100-003
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Row Spacing - Mating
Number of Positions Loaded
3
Mounting Type
Through Hole
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A