MTSW-104-07-S-D-100-RA
Overview of MTSW-104-07-S-D-100-RA
Part NumberMTSW-104-07-S-D-100-RA
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-07-S-D-100-RA Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-07-S-D-100-RA
Specification of MTSW-104-07-S-D-100-RA
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A