MTSW-104-07-T-D-110-RA
Overview of MTSW-104-07-T-D-110-RA
Part NumberMTSW-104-07-T-D-110-RA
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-07-T-D-110-RA Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-07-T-D-110-RA
Specification of MTSW-104-07-T-D-110-RA
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating
0.110" (2.79mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A