MTSW-104-08-T-S-100-RE
Overview of MTSW-104-08-T-S-100-RE
Part NumberMTSW-104-08-T-S-100-RE
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-08-T-S-100-RE Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-08-T-S-100-RE
Specification of MTSW-104-08-T-S-100-RE
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Current Rating (Amps)
3A