MTSW-104-08-T-T-155-RA
Overview of MTSW-104-08-T-T-155-RA
Part NumberMTSW-104-08-T-T-155-RA
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER R/A 12POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-08-T-T-155-RA Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-08-T-T-155-RA
Specification of MTSW-104-08-T-T-155-RA
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
12
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.155" (3.94mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.319" (8.10mm)
Current Rating (Amps)
3A