MTSW-104-09-F-S-280-RE
Overview of MTSW-104-09-F-S-280-RE
Part NumberMTSW-104-09-F-S-280-RE
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-09-F-S-280-RE Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-09-F-S-280-RE
Specification of MTSW-104-09-F-S-280-RE
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A