MTSW-104-10-L-S-006-RE
Overview of MTSW-104-10-L-S-006-RE
Part NumberMTSW-104-10-L-S-006-RE
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-10-L-S-006-RE Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-10-L-S-006-RE
Specification of MTSW-104-10-L-S-006-RE
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.006" (0.15mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A