MTSW-104-11-G-S-530
Overview of MTSW-104-11-G-S-530
Part NumberMTSW-104-11-G-S-530
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-11-G-S-530 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-11-G-S-530
Specification of MTSW-104-11-G-S-530
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Mounting Type
Through Hole
Contact Length - Mating
0.530" (13.46mm)
Contact Length - Post
0.300" (7.62mm)
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A