MTSW-104-21-G-S-1025
Overview of MTSW-104-21-G-S-1025
Part NumberMTSW-104-21-G-S-1025
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-21-G-S-1025 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-21-G-S-1025
Specification of MTSW-104-21-G-S-1025
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Mounting Type
Through Hole
Contact Length - Mating
1.025" (26.04mm)
Contact Length - Post
0.305" (7.75mm)
Overall Contact Length
1.430" (36.32mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A