MTSW-104-22-S-S-415
Overview of MTSW-104-22-S-S-415
Part NumberMTSW-104-22-S-S-415
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-S-S-415 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-S-S-415
Specification of MTSW-104-22-S-S-415
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.415" (10.54mm)
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A