MTSW-104-22-T-D-421
Overview of MTSW-104-22-T-D-421
Part NumberMTSW-104-22-T-D-421
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-22-T-D-421 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-22-T-D-421
Specification of MTSW-104-22-T-D-421
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.421" (10.69mm)
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A