MTSW-104-23-G-T-255
Overview of MTSW-104-23-G-T-255
Part NumberMTSW-104-23-G-T-255
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-23-G-T-255 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-23-G-T-255
Specification of MTSW-104-23-G-T-255
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
12
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.255" (6.48mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A