MTSW-104-23-T-D-236-008
Overview of MTSW-104-23-T-D-236-008
Part NumberMTSW-104-23-T-D-236-008
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-23-T-D-236-008 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-23-T-D-236-008
Specification of MTSW-104-23-T-D-236-008
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded
7
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A