MTSW-104-24-H-D-235
Overview of MTSW-104-24-H-D-235
Part NumberMTSW-104-24-H-D-235
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-24-H-D-235 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-24-H-D-235
Specification of MTSW-104-24-H-D-235
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Contact Length - Post
0.145" (3.68mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A