MTSW-116-09-G-D-471
Overview of MTSW-116-09-G-D-471
Part NumberMTSW-116-09-G-D-471
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-116-09-G-D-471 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-116-09-G-D-471
Specification of MTSW-116-09-G-D-471
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
32
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.471" (11.96mm)
Contact Length - Post
0.159" (4.05mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A