MTSW-116-09-T-D-011
Overview of MTSW-116-09-T-D-011
Part NumberMTSW-116-09-T-D-011
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-116-09-T-D-011 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-116-09-T-D-011
Specification of MTSW-116-09-T-D-011
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
32
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.011" (0.28mm)
Contact Length - Post
0.619" (15.72mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A