MTSW-116-11-G-T-011
Overview of MTSW-116-11-G-T-011
Part NumberMTSW-116-11-G-T-011
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-116-11-G-T-011 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-116-11-G-T-011
Specification of MTSW-116-11-G-T-011
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
48
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.011" (0.28mm)
Contact Length - Post
0.819" (20.80mm)
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A