MTSW-117-09-L-D-530
Overview of MTSW-117-09-L-D-530
Part NumberMTSW-117-09-L-D-530
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-117-09-L-D-530 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-117-09-L-D-530
Specification of MTSW-117-09-L-D-530
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
34
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.530" (13.46mm)
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A