MTSW-117-10-L-D-320-RA
Overview of MTSW-117-10-L-D-320-RA
Part NumberMTSW-117-10-L-D-320-RA
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-117-10-L-D-320-RA Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-117-10-L-D-320-RA
Specification of MTSW-117-10-L-D-320-RA
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
34
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A