MTSW-117-21-T-D-1240
Overview of MTSW-117-21-T-D-1240
Part NumberMTSW-117-21-T-D-1240
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-117-21-T-D-1240 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-117-21-T-D-1240
Specification of MTSW-117-21-T-D-1240
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
34
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
1.240" (31.50mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
1.430" (36.32mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A