MTSW-117-27-S-D-1140-LL
Overview of MTSW-117-27-S-D-1140-LL
Part NumberMTSW-117-27-S-D-1140-LL
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-117-27-S-D-1140-LL Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-117-27-S-D-1140-LL
Specification of MTSW-117-27-S-D-1140-LL
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
34
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Termination
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating
1.140" (28.96mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
1.330" (33.78mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A