MTSW-118-07-L-Q-240
Overview of MTSW-118-07-L-Q-240
Part NumberMTSW-118-07-L-Q-240
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-07-L-Q-240 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-07-L-Q-240
Specification of MTSW-118-07-L-Q-240
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Row Spacing - Mating
0.200" (5.08mm)
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A