MTSW-118-08-F-D-275
Overview of MTSW-118-08-F-D-275
Part NumberMTSW-118-08-F-D-275
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-F-D-275 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-F-D-275
Specification of MTSW-118-08-F-D-275
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.275" (6.99mm)
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Current Rating (Amps)
3A