MTSW-118-09-G-D-360
Overview of MTSW-118-09-G-D-360
Part NumberMTSW-118-09-G-D-360
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-G-D-360 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-G-D-360
Specification of MTSW-118-09-G-D-360
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.360" (9.14mm)
Contact Length - Post
0.270" (6.86mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A