MTSW-118-09-L-S-515
Overview of MTSW-118-09-L-S-515
Part NumberMTSW-118-09-L-S-515
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-L-S-515 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-L-S-515
Specification of MTSW-118-09-L-S-515
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.515" (13.08mm)
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A