MTSW-118-10-T-D-115
Overview of MTSW-118-10-T-D-115
Part NumberMTSW-118-10-T-D-115
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-10-T-D-115 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-10-T-D-115
Specification of MTSW-118-10-T-D-115
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.115" (2.92mm)
Contact Length - Post
0.615" (15.62mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A