MTSW-132-08-G-D-315-LL
Overview of MTSW-132-08-G-D-315-LL
Part NumberMTSW-132-08-G-D-315-LL
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-132-08-G-D-315-LL Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-132-08-G-D-315-LL
Specification of MTSW-132-08-G-D-315-LL
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
64
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Termination
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating
0.315" (8.00mm)
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A