MTSW-132-09-G-T-310
Overview of MTSW-132-09-G-T-310
Part NumberMTSW-132-09-G-T-310
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-132-09-G-T-310 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-132-09-G-T-310
Specification of MTSW-132-09-G-T-310
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
96
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.310" (7.87mm)
Contact Length - Post
0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A