MTSW-132-11-G-D-740
Overview of MTSW-132-11-G-D-740
Part NumberMTSW-132-11-G-D-740
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-132-11-G-D-740 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-132-11-G-D-740
Specification of MTSW-132-11-G-D-740
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
64
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.740" (18.80mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A