MTSW-132-22-F-T-308-RA
Overview of MTSW-132-22-F-T-308-RA
Part NumberMTSW-132-22-F-T-308-RA
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER R/A 96POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-132-22-F-T-308-RA Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-132-22-F-T-308-RA
Specification of MTSW-132-22-F-T-308-RA
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
96
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating
0.308" (7.82mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.319" (8.10mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Current Rating (Amps)
3A