MTSW-134-07-T-S-145
Overview of MTSW-134-07-T-S-145
Part NumberMTSW-134-07-T-S-145
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-134-07-T-S-145 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-134-07-T-S-145
Specification of MTSW-134-07-T-S-145
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
34
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.145" (3.70mm)
Contact Length - Post
0.185" (4.70mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A