RC0603FR-075R1P
Overview of RC0603FR-075R1P
Part NumberRC0603FR-075R1P
ManufacturerYageo
DescriptionRES 5.1 OHM 1% 1/10W 0603
DatasheetsDownload RC0603FR-075R1P Datasheet PDFPDF Icon
Price for RC0603FR-075R1P
Specification of RC0603FR-075R1P
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
5.1 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
300ppm/C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)