RC0603FR-0764R9L
Overview of RC0603FR-0764R9L
Part NumberRC0603FR-0764R9L
ManufacturerYageo
DescriptionRES 64.9 OHM 1% 1/10W 0603
DatasheetsDownload RC0603FR-0764R9L Datasheet PDFPDF Icon
Price for RC0603FR-0764R9L
Specification of RC0603FR-0764R9L
Status
Active
Series
RC_L
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
YAGEO
Resistance
64.9 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Thick Film
Features
Moisture Resistant
Temperature Coefficient
100ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)