RC0603FR-07820RL
Overview of RC0603FR-07820RL
Part NumberRC0603FR-07820RL
ManufacturerYageo
DescriptionRES 820 OHM 1% 1/10W 0603
DatasheetsDownload RC0603FR-07820RL Datasheet PDFPDF Icon
Price for RC0603FR-07820RL
Specification of RC0603FR-07820RL
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Resistance
820 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)