RCM30DCSH
Overview of RCM30DCSH
Part NumberRCM30DCSH
ManufacturerSullins Connector Solutions
DescriptionCONN EDGE DUAL FMALE 60POS 0.156
DatasheetsDownload RCM30DCSH Datasheet PDFPDF Icon
Price for RCM30DCSH
Specification of RCM30DCSH
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Pitch
0.156" (3.96mm)
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Contact Type
Hairpin Bellows
Color
Green
Flange Feature
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia