RK73G2ATTD2001D
Overview of RK73G2ATTD2001D
Part NumberRK73G2ATTD2001D
ManufacturerKOA Speer Electronics, Inc.
DescriptionTHICKFILM RESISTOR 0805
DatasheetsDownload RK73G2ATTD2001D Datasheet PDFPDF Icon
Price for RK73G2ATTD2001D
Specification of RK73G2ATTD2001D
Status
Active
Series
RK73G
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KOA Speer Electronics, Inc.
Resistance
2 kOhms
Tolerance
0.5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)