RLR05C2551FPRE5
Overview of RLR05C2551FPRE5
Part NumberRLR05C2551FPRE5
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 2.55K OHM 1% 1/8W AXIAL
DatasheetsDownload RLR05C2551FPRE5 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RLR05C2551FPRE5
Specification of RLR05C2551FPRE5
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
2.55 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Failure Rate
P (0.1%)