RLR20C2261FSB14
Overview of RLR20C2261FSB14
Part NumberRLR20C2261FSB14
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 2.26K OHM 1% 1/2W AXIAL
Price for RLR20C2261FSB14
Specification of RLR20C2261FSB14
Package
Bulk
Resistance
2.26 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Failure Rate
S (0.001%)