RNC55J11R4BRBSL
Overview of RNC55J11R4BRBSL
Part NumberRNC55J11R4BRBSL
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 11.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
DatasheetsDownload RNC55J11R4BRBSL Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNC55J11R4BRBSL
Specification of RNC55J11R4BRBSL
Status
Active
Series
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Package
Bulk
Supplier
Vishay Dale
Resistance
11.4 Ohms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Metal Film
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient
25ppm/C
Operating Temperature
-65C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)
Number of Terminations
2
Failure Rate
R (0.01%)