RNC55J1842BRBSL
Overview of RNC55J1842BRBSL
Part NumberRNC55J1842BRBSL
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 18.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
DatasheetsDownload RNC55J1842BRBSL Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNC55J1842BRBSL
Specification of RNC55J1842BRBSL
Package
Bulk
Resistance
18.4 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
25ppm/C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)