RNC55J18R9BRBSL
Overview of RNC55J18R9BRBSL
Part NumberRNC55J18R9BRBSL
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 18.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
DatasheetsDownload RNC55J18R9BRBSL Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNC55J18R9BRBSL
Specification of RNC55J18R9BRBSL
Package
Bulk
Resistance
18.9 Ohms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
25ppm/C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)