RNC55J2050BSRE6
Overview of RNC55J2050BSRE6
Part NumberRNC55J2050BSRE6
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 205 OHM 1/8W .1% AXIAL
DatasheetsDownload RNC55J2050BSRE6 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNC55J2050BSRE6
Specification of RNC55J2050BSRE6
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
205 Ohms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
25ppm/C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)