RNC55J2051DSBSL
Overview of RNC55J2051DSBSL
Part NumberRNC55J2051DSBSL
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 2.05K OHM 1/8W .5% AXIAL
Price for RNC55J2051DSBSL
Specification of RNC55J2051DSBSL
Package
Bulk
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Size / Dimension
0.094"" Dia x 0.250"" L (2.39mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)
Failure Rate
S (0.001%)
Notification
Resistance
2.05 kOhms