RNC55J2052FSRE7
Overview of RNC55J2052FSRE7
Part NumberRNC55J2052FSRE7
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 20.5K OHM 1% 1/8W AXIAL
Price for RNC55J2052FSRE7
Specification of RNC55J2052FSRE7
Resistance
20.5 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
25ppm/C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)