RNC55J2082BRB14
Overview of RNC55J2082BRB14
Part NumberRNC55J2082BRB14
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 20.8K OHM 0.1% 1/8W AXIAL
Price for RNC55J2082BRB14
Specification of RNC55J2082BRB14
Package
Bulk
Resistance
20.8 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
25ppm/C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)