RNC55J20R0BSRE8
Overview of RNC55J20R0BSRE8
Part NumberRNC55J20R0BSRE8
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 20 OHM 0.1% 1/8W AXIAL
Price for RNC55J20R0BSRE8
Specification of RNC55J20R0BSRE8
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
8.45 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Features
Moisture Resistant
Temperature Coefficient
50ppm/C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)