RNC55J20R5FSB14
Overview of RNC55J20R5FSB14
Part NumberRNC55J20R5FSB14
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 20.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
DatasheetsDownload RNC55J20R5FSB14 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNC55J20R5FSB14
Specification of RNC55J20R5FSB14
Package
Bulk
Resistance
20.5 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
25ppm/C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)