RNC55J2102BRB14
Overview of RNC55J2102BRB14
Part NumberRNC55J2102BRB14
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 21K OHM 1/8W .1% AXIAL
DatasheetsDownload RNC55J2102BRB14 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNC55J2102BRB14
Specification of RNC55J2102BRB14
Package
Bulk
Resistance
21 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
25ppm/C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)