RNC70H7321BRRE8
Overview of RNC70H7321BRRE8
Part NumberRNC70H7321BRRE8
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 7.32K OHM 0.1% 3/4W AXIAL
Price for RNC70H7321BRRE8
Specification of RNC70H7321BRRE8
Status
Active
Series
Military, MIL-PRF-55182/06, RNC70
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
7.32 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Composition
Metal Film
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-65C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max)
Number of Terminations
2
Failure Rate
R (0.01%)