RNC70J2493FRB14
Overview of RNC70J2493FRB14
Part NumberRNC70J2493FRB14
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 249K OHM 1% 3/4W AXIAL
DatasheetsDownload RNC70J2493FRB14 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNC70J2493FRB14
Specification of RNC70J2493FRB14
Package
Bulk
Resistance
249 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient
25ppm/C
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Failure Rate
R (0.01%)